fbpx

Kvůli Ježíškovi si půjčuje cca 17 % Čechů. Zatímco v jiných obdobích je rizikových půjček 27 %, v období vánočním je to 47 %!

Před Vánoci lidé podléhají impulzivnímu jednání. Proto často příliš nečtou podmínky půjček a ani příliš neřeší výběr instituce. Tím se výrazně zvyšuje pravděpodobnost dluhové pasti (o tom, jak vzniká špatný dluh a dluhová spirála píšeme v tomto článku).

Samozřejmě je v první řadě klíčové se jakémukoli zadlužení kvůli vánoční mánii vyhnout. Pokud už ale člověk “prostě musí”, tak je dobré vyhledat ověřenou bankovní instituci, která klienta s podmínkami půjčky detailně seznámí.

Nejčastěji si lidé v případě zadlužení kupují “produkt na splátky” (23 %). Na druhém místě je spotřebitelský úvěr (22 %) a na třetím místě (20 %). Následuje kreditní karta a nakonec zhruba desetina dlužníků využívá půjčky od rodiny.

Závěrem: ideální je život bez špatného dluhu. Špatný dluh je takový dluh, který nám nepřináší peníze (tedy není to např. investiční byt), neslouží na vlastní bydlení (i tady ale existují určité limity) a nebo nás o další peníze připravuje.

 

Autor: Ing. Jan Skryja
Zdroj: E15.cz


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *