fbpx

Evropská centrální banka má za cíl podporovat růst celé Evropské unie. Je to sice banka, ale do jisté míry je její snahou dokázat, že EU je skvělá a stabilní myšlenka.

Již delší dobu se podpora ze strany ECB projevuje tím, že nakupuje dluhopisy, aby podpořila míru inflace a hospodářský růst. Jedná se o tzv. kvantitativní uvolňování (vypouštění peněz do ekonomiky, aby se jí lépe dařilo). Toto uvolňování funguje tak, že ECB vytiskne nové peníze (eura) – a za ty nakoupí dluhopisy – tím vypustí peníze do Evropy.

Každá mince má ale dvě strany. Zmíněný krok ECB vede k oslabení eura – vůči dolaru oslabilo euro o cca 12 %. Oslabení nahrává eurozóně (a zejména Německu) v obchodu. Za to přichází kritika ze strany USA. EU se brání tím, že obchodní výhoda je pouze vedlejší efekt snahy o hospodářský růst.

Zároveň ECB drží extrémně nízké úrokové sazby (oproti tomu FED nebo ČNB zdražují). Tento trend by měl Evropské centrální bance vydržet ještě do léta 2019. S nákupem dluhopisů však má v plánu přestat už v tomto roce. To by se ale nemuselo líbit třeba Itálii.

 

Autor: Ing. Jan Skryja
Zdroj: interní materiál společnosti Fincentrum


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *