fbpx

Amerika udělila sankce na iránskou ropu. Očekávalo se tak, že se sníží dodávky ropy z těchto oblastí. Reálný dopad je však velmi malý a očekává se, že ani v budoucnosti nebude mít velký vliv. Podle odhadů by měl být tržní úbytek ropy ve výši cca 1 milionu barelů denně. To není zase až tak zásadní. USA totiž udělilo výjimku ze sankce několika zemím. Tato výjimka platí na 170 dní a týká se zemí, které celkově vyváží cca 75 % ropy z Iránu. Očekává se, že bude velká snaha využít této výjimky a vyvážet ještě více.

Omezení těžby ropy se původně hodilo Saudům, protože měli v plánu prodat podíl v ropné společnosti Aramco (omezení těžby by zvedlo poptávku a tedy i cenu, což by případnému prodeji pomohlo). Zatím to ale vypadá, že se prodej v blízké době nechystá.

Výhled do budoucna

Průzkum IEA (mezinárodní agentury pro energii) naznačuje, že by do roku 2025 měla růst poptávka po ropě o cca 1 milion barelů denně. Následně se očekává zpomalení růstu (kvůli rozvoji obnovitelných zdrojů) na cca 250 000 barelů denně. Tento růst má přetrvávat až do roku 2040, kdy dosáhne vrcholu. Je ale těžké v tomto směru predikovat na 7 let dopředu, protože stát se může cokoli.

Další věcí, kterou je dobré brát v potaz, je fakt, že porušování dohod ve světě ropy je velmi lákavé.

 

Autor: Ing. Jan Skryja
Zdroj: interní materiál společnosti Fincentrum


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *