fbpx

S českými dluhopisy je spojena “kauza” z roku 2011. Tehdy vydalo ministerstvo financí dluhopisy s nominální hodnotou 1 Kč. A protože se daň z výnosu zaokrouhlovala na koruny dolů, daň spojená s dluhopisy byla nulová. MF takto využila skulinku v zákoně. Od srpna 2012 se zákon uvolnil ještě více. Od tohoto roku nebylo nutné dokládat emisní podmínky (u neveřejných emisí) přímo na ČNB.

Zdaňovací princip se sice v roce 2013 změnil, ale i přesto je stále s českými dluhopisy spojena špatná pověst. A protože se letos oslavilo 100 let od vzniku Československé republiky, objevila se skvělá příležitost použít novou značku “Dluhopisy Republiky”.

 

Parametry dluhopisů

  • Od 1 000 Kč do 1 000 000 Kč.
  • Elektronický přístup k majetkovému účtu.
  • Pokud někdo neinvestoval předtím a nemá majetkový účet, může investovat přes ČSOB.
  • 6 letá splatnost. Průměrný výnos cca 2,075 %.
  • 1 rok výnos 0,5 %, 2 roky výnos 1 %, 3 roky výnos 1,5 %, 4 roky za 2 %, 5 let 3 %, 6 let 4,5 %.

Pro MF je zajímavé to, že hodně lidí bude chtít peníze do 3 let, proto pro ně vypůjčené peníze budou velmi levné (v průměru 1 %). Problémem ale může být, že pokud se krátká splatnost začne ve velkém využívat v době ekonomické stagnace (nebo poklesu), může rapidní vyplácení ze strany státu vést k nižší likviditě, tedy pomalejšímu “vracení peněz” investorům.

Protože jsou Češi velmi konzervativní a spořiví, bude se jim tato nabídka líbit. Máme rádi garance, jistoty a nechceme příliš riskovat. Proto může být přitažlivé půjčovat peníze přímo ČNB.

 

Autor: Ing. Jan Skryja
Zdroj: interní materiál společnosti Fincentrum

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *