fbpx

Nejprve několik čísel…

  • Průměrná nezaměstnanost v eurozóně je 8,1 % (to není špatné).
  • Americká nezaměstnanost je na hranici 3,7 % (to je velmi slušné, nejnižší od roku 1969).
  • HDP eurozóny roste meziročně o 1,7 %.
  • Americké HDP zaznamenává růst 3 % meziročně.
  • Inflace je pod kontrolou jak v Evropě tak v USA.

Proč i přes tato čísla zažívají akciové trhy panické poklesy a neustále se mluví o blížící se krizi?

O některých faktor jsem psal už dříve (obchodní třenice mezi Amerikou a Čínou, větší podíl demokratů v USA svazující ruce Donaldu Trumpovi a očekávání menších fiskálních stimulů – tedy pomalejší růst trhů, Brexit, …).

MSCI Euro zažil pokles o 14,18 procenta (index obsahující evropské akcie). Evropa je poměrně specifická tím, že její burzovní kapitalizace je z velké míry založená na bankovnictví a pojišťovnictví. Chybí nám firmy jako Apple, Microsoft, Google, atd. Naopak je pro Evropu typická velmi silná byrokracie – regulace, pokuty.

MSCI World klesl o 3,56 % (MSCI North America je lehce v plusu). Americká ekonomika roste až nezdravě rychle. Podobné přehřátí bylo typické pro konec 90. let. Je velmi pravděpodobné, že v blízké budoucnosti dojde ke zpomalení růstu – to by se projevilo poklesem na akciových trzích.

 

Co dodat?

Není příliš pravděpodobné, že by nová krize měla opět “bankovní” podobu. Banky si dávají pozor a svou aktivitu do jisté míry omezují. Pokud jde o nemovitosti, tak jejich ceny se sice dostaly na maxima z roku 2006, ale v ekonomice je více než dvojnásobek peněz, co byl tehdy. I tady to nevypadá na blízký kolaps.

Na akciových trzích však panuje nervozita a krize může mít mnoho podob.

 

 

Autor článku: Ing. Jan Skryja
Zdroj: Robotinvestmentcalculator.com


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *