fbpx

Volby v USA: ve Sněmovně získali většinu demokraté (to se jim podařilo po osmi letech). Naopak v Senátu došlo k posílení republikánů. Na tuto situaci reagovaly finanční trhy pozitivně. Zejména kvůli tomu, že se tento výsledek očekával.

Toto rovnoměrné rozložení sil v kongresu zhoršuje vyjednávací pozici amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zejména demokraté mohou jít proti prezidentovým plánům. Nejen z důvodu ekonomického, ale také toho politického (očekává se, že názorově budou stát proti demokratům).

Jak zareaguje prezident? Náročnější vyjednávací pozice může znamenat méně “rychlých” rozhodnutí prezidenta a také větší stabilitu. Na druhou stranu nemožnost realizovat své plány doma může vést ke zvýšené aktivitě prezidenta na mezinárodní scéně.

Výsledek voleb je pozitivní i pro FED (americkou centrální banku). Díky pravděpodobným nižším fiskálním stimulům (ty se do růstové ekonomiky příliš nehodí) odpadne tlak ekonomiky do ještě vyššího přehřátí. Naopak nedostatek fiskálních stimulů může mít negativní dopad na akciové investory a tedy vývoj akciových trhů (protože by ekonomika nemusela růst tak rychle).

 

Autor článku: Jan Skryja
Zdroj: Interní materiál analytického centra společnosti Fincentrum


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *